Si è tenuta il 3 marzo la cerimonia di premiazione dei Bram Stoker Awards® presso lo storico Hotel Biltmore di Providence.

Di seguito la lista di tutti i vincitori divisi per categoria:

Superior Achievement in a Novel

Vincitore: Christopher  GoldenArarat (St. Martin's Press)

Gli altri nominati:

King, Stephen and King, Owen – Sleeping Beauties (Scribner) Malerman, Josh – Black Mad Wheel (Ecco) Miskowski, S.P. – I Wish I Was Like You (JournalStone)

Tem, Steve Rasnic – Ubo (Solaris)

Superior Achievement in a First Novel

Vincitore: Robert Payne CabeenCold Cuts (Omnium Gatherum Media)

Gli altri nominati:  

Davidson, Andy – In the Valley of the Sun (Skyhorse Publishing)

Hayward, Matt – What Do Monsters Fear? (Post Mortem Press)

Hepler, Jeremy – The Boulevard Monster (Bloodshot Books)

Thomas, Scott – Kill Creek (Ink Shares)

Superior Achievement in a Young Adult Novel

Vincitore: Kim LiggettThe Last Harvest (Tor Teen)

Gli altri nominati:

French, Gillian – The Door to January (Islandport Press)

Leveen, Tom – Hellworld (Simon Pulse)

Lukavics, Amy – The Ravenous (Harlequin Teen)

Porter, Sarah – When I Cast Your Shadow (Tor Teen)

Superior Achievement in a Graphic Novel

Vincitore: Damian Duffy and Octavia E. ButlerKindred: A Graphic Novel Adaptation (Abrams ComicArts)

Gli altri nominati:

Carey, Mike and Arvind, Ethan David – Darkness Visible (IDW)

Ferris, Emil – My Favorite Thing is Monsters (Fantagraphics)

Hickman, Jonathan – The Black Monday Murders (Image Comics)

Liu, Marjorie – Monstress Volume 2: The Blood (Image Comics)

Superior Achievement in Long Fiction

Vincitore: Stephen Graham JonesMapping the Interior (

Gli altri nominati:

Edelman, Scott – Faking it Until Forever Comes (Liars, Fakers, and the Dead Who Eat Them) (Written Backwards)

Kiernan, Caitlín R. – Agents of Dreamland (

Taylor, Lucy – Sweetlings (

Waggoner, Tim – A Kiss of Thorns (DarkFuse)

Superior Achievement in Short Fiction

Vincitore: Lisa MannettiApocalypse Then (Never Fear: The Apocalypse) (13Thirty Books)

Gli altri nominati:

Bailey, Michael – I Will Be the Reflection Until the End (Tales from the Lake Vol. 4) (Crystal Lake Publishing)

Chambers, James – A Song Left Behind in the Aztakea Hills (Shadows Over Main Street, Volume 2) (Cutting Block Books)

Neugebauer, Annie – So Sings the Siren (Apex Magazine #101) (Apex Publications) Yardley, Mercedes M. – Loving You Darkly (F(r)iction Magazine #8 (Tethered by Letters)

Superior Achievement in a Fiction Collection

Vincitore: Joe HillStrange Weather (William Morrow)

Gli altri nominati:

Kiste, Gwendolyn – And Her Smile Will Untether the Universe (JournalStone) Malerman, Josh – Goblin (Earthling Publications)

Matsuura, Thersa – The Carp-Faced Boy and Other Tales (Independent Legions Publishing)

McGrath, Patrick – Writing Madness (Centipede Press)

Superior Achievement in a Screenplay

Vincitore: Jordan PeeleGet Out (Universal Pictures, Blumhouse Productions, QC Entertainment)

Gli altri nominati:

Del Toro, Guillermo and Taylor, Vanessa – The Shape of Water (TSG Entertainment, Double Dare You Productions)

Duffer, Matt and Duffer, Ross – Stranger Things: MadMax, Episode 02:01: Chapter One (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre)

Frost, Mark and Lynch, David – Twin Peaks, Part 8 (Rancho Rosa Partnership, Inc.) Palmer, Chase, Fukunaga, Cary, and Dauberman, Gary – It (New Line Cinema)

Superior Achievement in an Anthology

Vincitore: Doug Murano Behold!: Oddities, Curiosities & Undefinable Wonders (Crystal Lake Publishing)

Gli altri nominati:

Brooks, Kinitra, PhD., Addison, Linda D., and Morris, Susana, PhD. – Sycorax's Daughters (Cedar Grove Publishing)

Datlow, Ellen – Black Feathers: Dark Avian Tales: An Anthology (Pegasus Books) Maberry, Jonathan and Romero, George A. – Nights of the Living Dead: An Anthology (St. Martin's Griffin)

Manzetti, Alessandro and Lester, Jodi Renee – The Beauty of Death Vol. 2: Death by Water (Independent Legions Publishing)

Superior Achievement in Non-Fiction

VincitoreGrady HendrixPaperbacks from Hell: The Twisted History of '70s and '80s Horror Fiction (Quirk Books)

Gli altri nominati:

Brittany, Michele – Horror in Space: Critical Essays on a Film Subgenre (McFarland)

Brooks, Kinitra D. – Searching for Sycorax: Black Women's Hauntings of Contemporary Horror (Rutgers University Press)

Jones, Stephen – The Art of Horror Movies: An Illustrated History (Applause Theatre & Cinema Books)

Mynhardt, Joe and Johnson, Eugene – Where Nightmares Come From: The Art of Storytelling in the Horror Genre (Crystal Lake Publishing)

Superior Achievement in a Poetry Collection

Vincitore: Christina SngA Collection of Nightmares (Raw Dog Screaming Press)

Gli altri nominati:

Frazier, Robert and Boston, Bruce – Visions of the Mutant Rain Forest (Crystal Lake Publishing)

Manzetti, Alessandro – No Mercy (Crystal Lake Publishing)

Simon, Marge and Turzillo, Mary – Satan's Sweethearts (Weasel Press)

Wytovich, Stephanie M. – Sheet Music to My Acoustic Nightmare (Raw Dog Screaming Press)